
- Edition: The Little Book of Hygge: Danish Secrets to Happy Living
- Available in: Paperback, Ebook Carte Pdf (Download Online), Carte Audio
Mica enciclopedie Hygge. Rețeta daneză a fericirii (titlu original The Little Book of Hygge: Danish Secrets to Happy Living), cartea scrisă de Meik Wiking, este rezultatul studiilor făcute de autor asupra fericirii, ce îi face pe oameni să fie fericiți.
Acesta este un rezumat de o pagină a cărții și conține principalele idei ale cărții, în doar câteva minute de citit.
4 idei esențiale din cartea Mica enciclopedie Hygge
- Hygge reprezintă bunăstare, comfort și senzația de a te simți acasă. Hygge este corelată cu sănătatea mentală extrem de stabilă a națiunii daneze.
- Hygge este o abordare specială a fericirii și nu doar o idee, ci o stare de spirit, un sentiment, o activitate chiar. Atmosfera este cea mai importantă parte din Hygge.
- Să intri in starea de Hygge nu trebuie să coste mult. Lumânările ieftine și prăjiturile simple pot fi la fel de bune ca și cele scumpe.
- Pentru danezi o plimbare cu bicicleta prin ploaie sau să stea pe plajă în ploaie, să mănânce prăjituri poate fi hygge pur.
Rezumat carte Mica enciclopedie Hygge
Nu trebuie să coste mulți bani pentru a lumina o cameră corect, dar în schimb necesită cultură.
Fericirea constă mai mult în facilități sau plăceri mici care apar în fiecare zi, decât în lucruri mari speciale care se întâmplă rareori.
Hygge este despre oferirea unei pauze responsabile pentru adultul stresat din tine. Relaxează-te.
Cheia să supraviețuiești la patru anotimpuri într-o aceeași zi constă în straturi. Ar trebui să aduci mereu încă o bluză. Nu poți trăi Hygge atunci când îți este frig.
Dacă nu poți întreba direct oamenii cât de fericiți sunt, întreabă-i cât de mulțumiți sunt cu relațiile lor sociale, pentru că asta îți va da răspunsul.
Despre Meik Wiking
Comandă cartea Mica enciclopedie Hygge
Podcasturi recomandate
În încheiere iată câteva recomandări de podcasturi pe care să le asculți când ai timp - Adrian Niculescu:
De asemenea, podcastul cu Vlad Ciurcă
Și ultima recomandare - Eu în podcast
Industria podcasting-ului a crescut într-un ritm exponențial în ultimii ani și experții prevăd proiecții de creștere și mai mare în următorii ani. Zencastr, compania pe care o folosesc pentru a publica podcastul meu și pentru a face ca totul să se întâmple, a deschis recent o rundă de finanțare, iar ascultătorii noștri au acum posibilitatea de a deține o participație în cadrul companiei!
Dacă vrei să afli mai multe si ești interesat să investești în Zencastr, accesează Campania pe Wefunder pentru a te implica în viitorul industriei de podcasting.